Lekcje gramatyki mają czasem złą prasę. Być może dlatego, że zazwyczaj wiązały się z długimi, rozwlekłymi wyjaśnieniami i ćwiczeniami opartymi na mechanicznych formach. Wyjaśnienia i zamknięte ćwiczenia są oczywiście konieczne, ale w tym wpisie przyjrzyjmy się trzem ćwiczeniom, które pozwalają uczniom spersonalizować gramatykę i wykorzystać ją w bardziej kreatywny sposób. Wszystkie zadania zawierają element gry polegający na zgadywaniu.
1. Dialog: zgadnij wyrażenie modalne
Uczniowie uczyli się struktur modalnych dla spekulacji (patrz ramka poświęcona gramatyce). Po kilku ćwiczeniach praktycznych uczniowie pracują w parach nad ćwiczeniem 6 (patrz ramka), w którym mają za zadanie stworzyć dialog z użyciem jednego z pięciu wyrażeń modalnych.
Po zakończeniu dialogu uczniowie odgrywają go przed klasą, ale pomijają zdanie. Reszta klasy odgaduje brakujące wyrażenie na podstawie kontekstu.
Oto przykład:
I got ten 10 on the maths test!
_________________ Nie umiesz liczyć do dziesięciu.
Nie, to prawda, patrz!
Kogo skopiowałeś?
Więc, czy ci się udało?
2. Wzory czasowników: zgadnij kłamstwo
Uczniowie uczyli się różnych wzorów czasowników (patrz ramka Grammar focus). Po wykonaniu kilku ćwiczeń praktycznych wykonują ćwiczenie 5 (patrz ramka), pisząc pięć zdań o sobie, używając wzorów czasowników, które ćwiczyli, przy czym jedno z tych zdań jest fałszywe. Następnie łączą się w pary i znajdują partnera: odczytują swoje zdania, a ich partner próbuje odgadnąć, które zdanie jest kłamstwem (nie mówiąc "Numer 2!", ale pytając np.) Kiedy partnerzy odgadną swoje kłamstwo, znajdują nowego partnera.
Możemy dodać tutaj element punktacji: 5 punktów, jeśli odgadniesz za pierwszym razem, 4 punkty, jeśli odgadniesz za drugim itd. Oczywiście im więcej partnerów, tym więcej punktów można potencjalnie zdobyć, co motywuje uczniów do porozmawiania z jak największą liczbą kolegów i koleżanek w wyznaczonym czasie.
3) Present perfect: zgadnij pytanie
Uczniowie uczyli się czasu present perfect simple i continuous. Po kilku ćwiczeniach mają za zadanie napisać pytania w obu czasach na podstawie podpowiedzi, a następnie zadać je partnerowi (ćwiczenie 7).
Kontynuacja: indywidualnie wymyślcie kilka pytań podobnych do tych z ćwiczenia 7. Odpowiedz na nie. Przeczytaj swoje odpowiedzi partnerowi, który próbuje odgadnąć pytania. Następnie wymieńcie się, a potem zamieńcie się partnerami.
Oto one: trzy ćwiczenia do ustnego ćwiczenia gramatyki, które zawierają element zgadywania. Jakie są Twoje ulubione ćwiczenia do ćwiczenia gramatyki ustnej?
Przykłady zaczerpnięte z Exam Focus, kursu przygotowującego do egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie!