Poradnik

La Familia: hiszpańskie słowa i zwroty opisujące Twoją rodzinę

¡Hola! Czy znasz najważniejsze słowa określające członków rodziny w języku hiszpańskim? Więzi rodzinne są szczególnie silne w hiszpańskich rodzinach. Te silne więzi rodzinne są jednym z głównych elementów, które sprawiają, że ich kultura jest tak gościnna. Jeśli masz okazję poznać rodzinę swojego hiszpańskiego przyjaciela, to prawdopodobnie będziesz miał okazję poznać kuzynów, ciotki, wujków i innych krewnych z dalszej rodziny.

Oto lista głównych członków hiszpańskiej rodziny:

Ojciec - Padre
Matka - Madre
Rodzice - Padres

Córka - Hija
Hiszpańskie słowo oznaczające syna - Hijo
Siostra - Hermana
Brat - Hermano
Mąż - Esposo
Żona - Esposa
Ciotka po hiszpańsku - tía
Wujek - tío

Jest jednak tak wielu członków rodziny, że sporządzenie długiej listy do ich opisania nie jest wystarczające. Samo tworzenie list słówek nie jest najlepszym sposobem na naukę hiszpańskiego. Może się również okazać, że Twój rodowity Hiszpan jest zainteresowany dowiedzeniem się czegoś więcej o Twojej rodzinie. W takim przypadku będziesz chciał nie tylko wymienić imiona swoich rodziców lub liczbę braci i sióstr, ale także stworzyć obraz tego, jacy oni są.

Dlatego zebraliśmy najpopularniejsze słowa i zwroty, które pomogą Ci opisać Twoje drzewo genealogiczne po hiszpańsku w najlepszy możliwy sposób. Użyj ich, aby rozmawiać o LA FAMILIA z łatwością i szybko nauczyć się hiszpańskiego ćwicząc swoje umiejętności mówienia.

Członkowie rodziny

Niektórzy krewni mogą być nazywani na dwa sposoby. Na przykład, można użyć padre/papá dla dalszego i madre/mamá dla mama po hiszpańsku. Zazwyczaj dzieci nazywają swoich rodziców mamá i papá. Należy pamiętać, że te dwa słowa wymagają akcentu na ostatniej sylabie, w przeciwnym razie będą miały zupełnie inne znaczenie.
Słowo "padres" jest ogólną nazwą rodziców. Jest to również forma liczby mnogiej ojca. Zauważ, że słowo "parientes" oznacza krewnych. Nie popełniaj więc błędów w języku hiszpańskim i używaj go, jeśli chcesz mówić o rodzicach. Wspomnieliśmy już o hiszpańskie słowa oznaczające brata i siostrę z poniższej listy - hermano i hermana. Ogólna nazwa dla nich to hermanos.
Jeśli chcesz nauczyć się podstaw hiszpańskiego i rozmawiać z dziadkiem i babcią, musisz użyć abuelo i abuela. Ich nazwa rodzajowa to abuelos. Ale jest też słodki sposób na nazywanie dziadków po hiszpańsku. Wystarczy dodać przyrostek - ito na końcu wyrazów, a otrzymamy abuelito i abuelita.

Jak widać, rzeczowniki rodzaju żeńskiego, które opisują rodzinę w języku hiszpańskim zazwyczaj kończą się na literę -a. Natomiast słowa z -o na końcu są uważane za rzeczowniki rodzaju męskiego. Na przykład:
Siostrzenica - Sobrina
Kuzynka (kobieta) - Prime

Teściowa po hiszpańsku - Suegra
Szwagierka po hiszpańsku - Cuñada
Bratanek - Sobrino
Kuzyn (mężczyzna) - Primo
teść - Suegro
szwagier - Cuñado

Wystarczy kilka transformacji z końcówką tego słowa, aby uzyskać zupełnie inne znaczenie. Jedynym wyjątkiem jest słowo papá, które ma końcówkę -a, ale nadal jest używane w odniesieniu do tata po hiszpańsku.

Relacje rodzinne

Przymiotniki dzierżawcze, takie jak MI(S) (mój), TU(S) (twój), SU(S) (jego, jej, ich), NUESTRO(S) (nasz) są zazwyczaj używane, aby wskazać na relacje rodzinne w języku hiszpańskim. Słowa te określają posiadanie i muszą zgadzać się pod względem płci i liczby z członkiem rodziny, o którym chcesz mówić. Mówiąc inaczej, jeśli chcesz nauczyć się konwersacji po hiszpańsku i powiedzieć "moja mama" po hiszpańsku, powiesz "Mi mamá". Ale jeśli chcesz powiedzieć "moje siostry", powinieneś użyć MIS zamiast MI.

Opisywanie swojej rodziny za pomocą SER

Opisanie swojej rodziny rodzimym hiszpańskim przyjaciołom nie jest trudnym zadaniem. Aby zrobić to z powodzeniem, będziesz potrzebował czterech głównych rzeczy: członka rodziny lub krewnych, których chcesz opisać, odpowiedniego przymiotnika dzierżawczego, nieregularnego czasownika SER oraz przymiotników do opisania wyglądu fizycznego i osobowości w języku hiszpańskim.

Ogólnie rzecz biorąc, czasownik SER jest używany w dwóch różnych formach: ES, gdy chcemy mówić o jednej osobie i SON dla kilku członków rodziny. Na przykład:

  • Moja matka jest... - Mi madre es...
  • Moi kuzyni są... - Mis primos son...

Po odpowiedniej formie SER należy użyć przymiotnika, np. "amable" (miły) lub nazwy zawodu, np. "profesor" (nauczyciel). Jeśli chcesz wzmocnić ten przymiotnik, nie zapomnij użyć przysłówków, takich jak "MUY", który oznacza "bardzo".

Mamy nadzieję, że podane przykłady były dla Ciebie pomocne. Nie bój się ćwiczyć swoich umiejętności językowych, rozmawiając z przyjaciółmi lub nauczycielem. Jaki jest najlepszy sposób na naukę języka hiszpańskiego?? Mówienie jest najlepszym sposobem, aby lepiej poznać język i poczuć założenia kulturowe danego kraju. ¡Hasta pronto!