Profesjonalny tłumacz

5 wskazówek, jak ćwiczyć gramatykę i słownictwo latem

Lato w końcu się zbliża, a nauczyciele i uczniowie na całym świecie cieszą się na zasłużony odpoczynek. Jednakże, wielu uczniów będzie przygotowywało się do egzaminów językowych w tym czasie lub będzie chciało nadrobić zaległości w lekcjach, które opuścili podczas pandemii i popracować nad gramatyką i słownictwem w czasie wakacji. W tym wpisie na blogu zebraliśmy 5 wskazówek, które pomogą im ćwiczyć słownictwo i gramatykę w sposób autonomiczny, nawet gdy nie ma nas w pobliżu, aby ich poprowadzić:

Znajdź wyrażenia, które są istotne dla Ciebie

W ciągu roku akademickiego, większość nauczycieli musi przestrzegać programu nauczania i przygotowywać uczniów do testów i egzaminów, co często może wydawać się dość ograniczające. Jednak w lecie studenci mają szansę ćwiczyć język, który jest dla nich osobiście ważny! Jeśli Twoi uczniowie lubią czytać o makijażu, grach wideo, jodze, kwestiach klimatycznych lub innych tematach, zachęć ich do tego w języku angielskim. Tylko w tekstach, które naprawdę ich interesują, znajdą wyrażenia, które są związane z ich zainteresowaniami.
Doskonałym narzędziem do nauki słownictwa z takich tekstów jest Readlang. Jest to wtyczka, którą możesz zainstalować w Google Chrome i po 5-minutowym procesie rejestracji możesz rozpocząć zbieranie słówek. Wybierz słowa (lub fragmenty), które są dla Ciebie nowe w dowolnym tekście online i kliknij na nie, aby uzyskać tłumaczenie na swój język ojczysty. Słowa, które wyszukasz, zostaną automatycznie zapisane do twojej kolekcji i będą mogły być później wykorzystane do ćwiczeń. Szczególnie podoba mi się to, że wyrażenia są zapisywane wraz z całym zdaniem, co może pomóc uczniom przypomnieć je sobie później. Możesz nawet wyeksportować słownictwo do Quizlet lub innej preferowanej aplikacji do tworzenia karteczek!

Bądź selektywny

Podczas czytania artykułów lub powtarzania słownictwa z roku akademickiego, uczniowie będą narażeni na dziesiątki, a nawet setki nowych wyrażeń. Lato to dobry czas, aby je selekcjonować. Zachęć uczniów, aby wybrali te, które naprawdę im się podobają, ponieważ podoba im się ich brzmienie, ponieważ chcieliby używać ich częściej lub dlatego, że używają ich w swoich językach ojczystych i chcą brzmieć jak ich autentyczni uczniowie również po angielsku.
Oczywiście, nie ma sensu nakłaniać uczniów do powtórzenia wielu wyrażeń, ale co by było, gdyby były to te, które są bliskie ich sercu?

nauka

Powtarzanie z podziałem na grupy

Jak wszyscy wiemy, języków obcych uczymy się najlepiej, jeśli wprowadzimy do procesu nauczania częste, rozłożone w czasie powtórki. Używam Quizlet ze wszystkimi moimi studentami i grupami (żeby było jasne, w 99% przypadków to moi studenci tworzą zestawy do nauki, nie ja).
Czy wiesz, że możesz łączyć zestawy, aby mieć powtarzające się "megazestawy"?

To może być świetny pomysł, który warto wypróbować, zanim wyślesz swoich uczniów na wakacje. Twórz zestawy powtórzeniowe, łącząc wcześniej zrobione zestawy.
Można stworzyć zestaw Quizlet do powtórek jako letnie wyzwanie. Powiedz uczniom, aby zagrali przeciwko sobie w "Meczu", rywalizacja może być bardzo motywująca! Ponownie, jeśli chcesz promować bycie selektywnym, uczniowie mogą użyć gwiazdek, aby wybrać wyrażenia, które są dla nich najbardziej istotne.
Jeśli jeszcze nie korzystałeś z Quizlet i nie masz gotowych zestawów, możesz sprawdzić te stworzone przez innych użytkowników. Jestem pewna, że znajdziesz coś, co będzie pasowało do poziomu Twoich uczniów i tematów, które poruszyłeś.

Pisz dziennik nauki

Inną świetną metodą na zaangażowanie uczniów w ćwiczenie gramatyki i słownictwa podczas lata jest wyznaczenie im zadania napisania dziennika nauki. Może to być notatnik, GoogleDocument lub nawet kilka kartek papieru z 3 kolumnami:

Każdego dnia, kiedy uczniowie oglądają film na YouTube, czytają coś online, grają w grę wideo lub są narażeni na nowe wyrażenia i struktury gramatyczne w jakikolwiek inny sposób, zapisują jedno wyrażenie, którego się nauczyli. Następnie w trzeciej kolumnie mogą napisać zdania z użyciem nowych wyrażeń. Zachęć ich do korzystania ze słownika, aby dowiedzieć się, jak wyrażenia są używane w zdaniach (typowe kolokacje, przyimki i spójniki), aby mogli czuć się pewniej podczas pisania zdań.
Dziennik nauki może służyć jako świetne ćwiczenie przygotowujące do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego; uczniowie mogą uczyć się nawzajem nowych wyrażeń i opowiadać o sytuacjach, w których je słyszeli/czytali.

Zrób sobie quiz

Innym sposobem, w jaki uczniowie mogą ćwiczyć gramatykę i słownictwo, jest przerabianie ćwiczeń z podręcznika w swoim własnym tempie. Może się zdarzyć, że opuścili kilka zajęć lub potrzebują więcej ćwiczeń w obszarach językowych, które były omawiane podczas kursu. Pearson's MyEnglish Lab oferuje wiele ćwiczeń związanych z zadaniami z podręcznika.
Poniżej znajduje się przykład z Roadmap A2:

To również idzie z dziennika ocen, że uczniowie i nauczyciele (i rodzice) mogą korzystać, aby śledzić postępy ucznia. Podoba mi się to, ponieważ rozkłada gramatykę i słownictwo na mniejsze, łatwe do opanowania ćwiczenia. Nawet jeśli postawisz przed uczniami wyzwanie zrobienia tylko 1 ćwiczenia dziennie, może to naprawdę przejść długą drogę w utrzymywaniu uczniów w pętli i ułatwi im powrót do nauki angielskiego po powrocie do szkoły.
Dla uczniów w podróży, aplikacja Pearson Practice English jest kolejną opcją, zarówno na Androida jak i iOS.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci wymyślić kilka sposobów, aby pomóc uczniom ćwiczyć swój angielski podczas wakacji. Oczywiście, wyznaczanie takich zadań może być trudne, ponieważ wielu uczniów chce w tym okresie tylko odpocząć i dobrze się bawić. Sugeruję, aby zaangażować ich w wyznaczanie wyzwań. Przedyskutuj z nimi, dlaczego warto ćwiczyć i co chcieliby robić, proponując im wiele alternatywnych rozwiązań. Im bardziej uczniowie są zaangażowani w proces podejmowania decyzji, tym bardziej prawdopodobne jest, że rzeczywiście poświęcą czas na naukę.

Dowiedz się więcej na: http://targi-jezykowe.pl/