Tłumaczenia specjalistyczne

Co oznacza słowo "permakultura"? Zrozumienie słów "Portmanteau".

Zmiany klimatyczne i organiczne stały się słowami domowymi, ale czy znasz pokrewny, niedawno dodany do Oxford Advanced Learner's Dictionary?

Słowo permakultura (brytyjski angielski /ˈpɜːməkʌltʃə(r)/; północnoamerykański angielski /ˈpɜːrməkʌltʃər/) zostało ukute w latach 70. i jest to słowo portmanteau, łączące początek stałego i koniec rolnictwa. OALD definiuje ją jako "podejście do życia i uprawy żywności, które kopiuje sposób, w jaki rzeczy dzieją się w przyrodzie w celu stworzenia sposobów, aby ludzie mogli żyć bez szkody dla środowiska". Wiele organizacji promuje permakulturę jako sposób na naśladowanie natury, redukcję odpadów i tworzenie zdrowszego środowiska.

Permakultura opiera się na idei zrównoważonego rozwoju. Może to być trudne do osiągnięcia, ponieważ przedmioty jednorazowego użytku doprowadziły do przepełnienia wysypisk śmieci. Intensywne stosowanie pestycydów i monokultury zniszczyły bioróżnorodność na wielu obszarach. Czasami permakultura może pomóc w ponownym zdziczeniu niektórych obszarów, aby zachęcić do powrotu dzikich zwierząt i rodzimych gatunków roślin.

Czy znasz inne słowa podkreślone poniżej?

Terminy, które są obecnie szeroko stosowane, to m.in. ślad węglowy, który oznacza "miarę ilości dwutlenku węgla wytwarzanego przez codzienną działalność osoby lub firmy". Mikroplastik to "niezwykle małe kawałki plastiku w środowisku, które pochodzą z produktów konsumenckich i odpadów przemysłowych".

Przedsiębiorstwa szczególnie nie chcą być nazwane i zawstydzone jako truciciele. To spowodowało, że wiele firm twierdzi, że ich produkty są zrównoważone lub pozyskiwane w sposób zrównoważony: "obejmujące wykorzystanie naturalnych produktów i energii w sposób, który nie szkodzi środowisku". W rzeczywistości All England Tennis Club na Wimbledonie zainstalował ostatnio zieloną ścianę lub żywą ścianę na korcie nr 1, aby pomóc w promowaniu bioróżnorodności. Jest to "struktura pokryta roślinami, która może być przymocowana do ściany budynku".

Wiele innych "zielonych" słów zaczyna się od eko-, które pochodzi od słowa ekologia. Eco- jest powszechnie używane jako forma łącząca, aby pokazać, że coś ma związek ze środowiskiem. Czy potrafisz połączyć te słowa z ich definicjami?

W niektórych przypadkach zamiast globalnego ocieplenia używa się obecnie terminów globalne ogrzewanie i kryzys klimatyczny. Zainspirowana przez szwedzką nastolatkę Gretę Thunberg, nawet dzieci w wieku szkolnym używają nowych terminów, takich jak kryzys egzystencjalny, i protestują, aby zażądać od rządów natychmiastowego działania w celu powstrzymania niszczenia środowiska. Permakultura prawdopodobnie nie jest w stanie sama powstrzymać kryzysu egzystencjalnego, ale jeśli te dzieci wyrosną na eko-wojowników, będzie miała szansę na walkę.