Poradnik

Język Esperanto – uniwersalny

Już od blisko trzech lat na bezpłatnej aplikacji do języków obcych Duolingo funkcjonuje również kurs języka esperanto. To międzynarodowy język pomocniczy, który stworzony został pod koniec XIX wieku przez Polaka Ludwika Zamenhofa. Pomimo, że esperanto to najpopularniejszy do tej pory język uniwersalny to nadal jednak nie ma pierwszego miejsca jak chodzi o powszechność. Pragnienie stworzenia języka uniwersalnego to marzenie ludzi od tysięcy lat.

Niektórzy rozpatrują to w kontekście religijnym i opowieści o wieży Babel, w budowie której uczestniczyli ludzie mówiący w jednym świętym języku. Inni po prostu chcą języka dla lepszej komunikacji. Niestety trzeba jednak powiedzieć, że współcześnie idea wspólnego jednego języka to po prostu mit. Niekiedy języki takie jak łacina poniekąd wykazywały taką wartość, ale ona zanikała. Obecnie mamy ponad 6000 różnych żywych języków.

Rozwój języka międzynarodowego

Już od 1800 roku lingwiści myśleli o stworzeniu wspólnego międzynarodowego języka. Jednak ogólnie międzynarodowe języki pomocnicze, które były pierwszym zamysłem nie miały stać się językiem podstawowym. Miały być dodatkiem do języków narodowych, które sprawią, że międzynarodowa komunikacja stanie się łatwiejsza.

Przykłady popularnych języków międzynarodowych

Pierwszy taki język pojawił się już w 1827 roku, a idea jego tworzenia trwa do dnia dzisiejszego.

Solresol

Określany jako pierwszy język międzynarodowy oparty na skali muzycznej z 7 sylabami do, re, mi, fa, sol, la, si. Znaczenie słów zmieniać się miało z odwróceniem kolejności sylab: fala oznaczała dobre, zaś lafa złe.

Volapük

To pierwszy język uniwersalny ze sporą popularnością. Oparty na połączeniu angielskiego, francuskiego, niemieckiego. Obecnie spotkać można mówców tego języka na różnych konferencjach.

Język esperanto i jego znaczenie

Esperanto

To najbardziej popularny międzynarodowy język sztucznie tworzony przez człowieka. Posługuje się nim około 100 tysięcy ludzi na świecie. Stworzony jako język na rzecz pokoju i zrozumienia na świecie. Jednak lingwiści krytykują ten język ze względu na oparty o języki romańskie i strukturę gramatyczną opartą o języki indoeuropejskie.

Lingua Franca Nova

Jeden z najnowszych języków międzynarodowych stworzony w 195 roku. Twórca połączył języki włoski, francuski, portugalski, hiszpański i kataloński. W efekcie to jakby kompilacja języków romańskich. Ma wielu fanów w sieci i stale się rozwija, poszerza o nowe słownictwo.

Przyszłość języków uniwersalnych

Języki międzynarodowe i uniwersalne do tej pory nie odniosły większego sukcesu. Nadal opierają się one na konkretnych językach istniejących a to sprawia, że dla niektórych kręgów są trudne do nauczenia. To zaś sprawia, żę ich rozwój jest trudny. Mogą one również stanowić niebezpieczeństwo dla już istniejących języków z mniej znanych i rzadkich kręgów kulturowych. Natomiast różnorodność języka ludzi bez wątpienia jest czymś ważnym.