Technologia tłumaczeniowa

Co to jest Hothouse? Definiujemy Szklarnię na podstawie przykładów

Green-fingered wśród was może być znane pojęcie cieplarnia: ogrzewany budynek, zwykle wykonany ze szkła, używany do uprawy delikatnych roślin, na przykład tych, które wymagają ochrony przed zimnem. Poza światem roślin, termin ten zyskał kolejne mniej dosłownie i jest używany do opisania miejsca lub sytuacji, która zachęca, szczególnie w intensywny sposób, szybki wzrost lub rozwój kogoś lub czegoś, takich jak pomysły, emocje, umiejętności lub wiedza, jak widać w tych przykładowych zdaniach:

W cieplarnianej atmosferze college'u jest wiele okazji do zakochania się. Moja szkoła była pchającą oranżerią osiągnięć akademickich. Druga wojna światowa była oranżerią postępu technologicznego, wojsko musiało wprowadzać innowacje, aby przetrwać; przyniosła ona postęp w dziedzinie silników odrzutowych, radarów i komputerów, by przytoczyć trzy przykłady. Kiedy Kierkegaard miał dwadzieścia dwa lata, odbył swoją pierwszą podróż do tej literackiej oranżerii. Starsi wykładowcy przeczesują świat dla młodych badaczy, absolwentów i doktorantów, którzy mogą się w tej interdyscyplinarnej cieplarni rozwijać. To nie jest klub towarzyski. Jest to oranżeria, w której dzieci już w wieku ośmiu lat ćwiczą tenis ziemny, nie jako sport, w którym można się bawić, a potem tracić, ale jako poważną, wymagającą, aspirującą karierę.

Jeśli kiedykolwiek doświadczyliście dusznych temperatur w cieplarni, wypełnionej kwitnącymi roślinami, to nie będziecie mieli trudności wyobrazić sobie, w jaki sposób termin ten został zastosowany do innych, podobnie intensywnych, a nawet uciążliwych środowisk sprzyjających szybkiemu rozwojowi. Rzeczywiście, oranżeria jest dobrym przykładem na to, jak słowo może ewoluować od dosłownego znaczenia do znaczenia figuratywnego. Co ciekawe, ewolucja oranżerii nie zatrzymała się w tym miejscu: w sensie figuratywnym nie jest już używana wyłącznie jako rzeczownik, ale teraz także jako czasownik. Jako czasownik, oranżeria oznacza intensywny trening dziecka, zazwyczaj w pracy naukowej, muzyce lub sporcie. Nie został on jeszcze dodany do słownika Oxford Advanced Learner's Dictionary online (choć będzie on w przyszłości aktualizowany), ale jest zdefiniowany w słowniku Oxfordu dla native speakerów w następujący sposób: "kształcić lub uczyć (dziecko) na wysokim poziomie w młodszym wieku niż zwykle". Jest więc jasne, jak ten czasownik został wyprowadzony z rzeczownika.

Często intensywna lub tłumiąca natura oranżerii w jej graficznym znaczeniu oznacza, że często ma ona negatywne konotacje z nią związane. To powiedziawszy, rzeczownik może być również użyty w sposób neutralny lub nawet pozytywny, jak pokazały niektóre z powyższych przykładowych zdań. Jednakże, jako czasownik oranżeria wydaje się być w przeważającej mierze negatywna: jest używana do wyrażenia dezaprobaty dla osób lub instytucji i sposobu, w jaki podchodzą one do wychowania i instruktażu dzieci. Oznacza to, że osoby lub instytucje są oskarżane przez innych o mieszkanie w cieplarni - oskarżenie, które większość z nich szybko by obaliła - i generalnie nie jest to słowo, którego ludzie używaliby opisując siebie. Proszę spojrzeć na te przykładowe zdania:

Były Szkocki Narodowy Trener Tenisa uruchomił internetowy przewodnik po zawodach hothousingowych cudownych sportowców. "Mój program jest przeciwieństwem hothousing", nalega. W niektórych krajach akademie sportowe są powszechne, ale wiele z nich uważa budownictwo mieszkaniowe dla rozwijających się sportowców dziecięcych za okrutne. Jej pięciolatka nie chce być wychowana i zmuszana do nienawistnej aktywności po nienawistnej aktywności. Stałaby się całkiem ożywiona na temat wczesnej edukacji dla przedszkolaków - "absurdalnej" - lub gdyby spotkała się z prawdziwym okrucieństwem, takim jak mieszkanie w cieplarni: "krwawy absurd". Etos szkoły jest silnie antyhothouse'owy.

Należy pamiętać, że oranżeria w dosłownym tego słowa znaczeniu nie jest środowiskiem naturalnym: rośliny w oranżeriach są zmuszane do kwitnienia lub owocowania wcześniej niż normalnie lub w miejscach, w których w ogóle by nie rosły w sposób naturalny. To właśnie ta nienaturalność jest kluczowym ogniwem negatywnego znaczenia oranżerii jako czasownika.

Ogrodnictwo jest kontrowersyjnym tematem, co potwierdza szybkie wyszukiwanie tego terminu przez Google. Liczne artykuły ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z cieplarnią, sugerując, że wyrządza ona więcej szkody niż pożytku i może wyrządzić niewyobrażalne szkody dzieciom. Zwolennicy tej praktyki utrzymują tymczasem, że ciężka praca i dyscyplina są dobre dla dzieci - na pewno lepsze niż leseferystyczne podejście do wychowania lub edukacji w każdym razie - i niezbędne, jeśli mają one realizować swój potencjał, wyróżniać się w swojej dziedzinie i generalnie osiągać sukcesy w życiu.

Rodziców, którzy są rygorystycznymi dyscyplinatorami i którzy popychają swoje dzieci do osiągania akademickich sukcesów, można również opisać w inny sposób: tygrysie matki lub, szerzej, tygrysie rodzice. Termin "matka tygrysica" został spopularyzowany w 2011 r. przez Amy Chua w jej książce "Battle Hymn of the Tiger Mother", w której opisała autorytarne podejście do wychowywania własnych dzieci oraz sposoby, w jakie jej córki reagowały na jej metody. Książka, która stała się bestsellerem, wywołała wielkie kontrowersje, przyciągając zarówno duże pochwały, jak i ostrą krytykę.

Przerażający tygrys jest z pewnością trafną metaforą surowego, nieugiętego rodzica (a także sugeruje rodzica, który jest zaciekle opiekuńczy), a wcześniej widzieliśmy, jak dosłowne znaczenie oranżerii nadaje jej potężne znaczenie figuratywne.