Poradnik

Jak nauczyć się niemieckiego: przewodnik dla początkujących

Chcesz nauczyć się języka niemieckiego? Niemiecki jest znany jako jeden z najtrudniejszych języków do nauki. Nie ulega wątpliwości, że niemiecka gramatyka i słownictwo nie zawsze są łatwe do zrozumienia. Ale nie poddawaj się! Żaden język nie jest łatwy. Jeśli więc naprawdę chcesz szybko nauczyć się niemieckiegoto możesz osiągnąć swój cel nawet ucząc się samodzielnie.

Niemiecki i angielski pochodzą z jednej grupy językowej - rodziny języków zachodnio-germańskich. Mimo że różnią się od siebie znacznie, istnieją pewne podobieństwa, które mogą posłużyć jako punkt wyjścia do nauki niemieckiego.

Aby pomóc Ci w rozpoczęciu nauki języka niemieckiegoprzygotowaliśmy przewodnik krok po kroku. Zawiera on wiele przydatnych źródeł i wskazówek, z których możesz zacząć korzystać od razu.

Strona najlepszy sposób na naukę niemieckiegoprzewodnik krok po kroku

Krok 1. Znajdź swój główny cel nauki języka niemieckiego

Jeszcze zanim wybierzesz preferowaną metodę nauki lub znajdziesz materiały do nauki, musisz zrobić krok wstecz i przeanalizować, DLACZEGO chcesz się uczyć niemieckiego. Określ swój główny cel i zapisz go tak, aby motywował Cię w drodze do biegłości językowej.

Sprecyzuj swój cel tak bardzo, jak to tylko możliwe, i nie zapomnij określić dokładnych ram czasowych. Oto lista powodów, które mogą być Twoimi powodami WHY:

 • Aby w ciągu dwóch lat zapisać się na studia na [nazwa niemieckiej uczelni];
 • Zdobycie w przyszłym roku pracy w niemieckiej firmie informatycznej we Frankfurcie;
 • Aby nauczyć się mówić po niemiecku płynnie rozmawiać po niemiecku z niemieckojęzycznymi członkami rodziny;
 • W ciągu sześciu miesięcy rozmawiać z niemieckimi partnerami biznesowymi bez tłumacza;
 • Wyjechać do Niemiec i płynnie rozmawiać z mieszkańcami.

Znajdź swój główny cel, a odkryjesz, że nauka języka niemieckiego nie jest tak trudna, jak Ci się wcześniej wydawało. Nauka z profesjonalnym nauczycielem, który poprowadzi Cię przez proces uczenia się, sprawia, że nauka języka staje się jeszcze łatwiejsza.

Tutaj Preplymamy zespół certyfikowanych korepetytorów, którzy mogą stworzyć indywidualny plan lekcji w oparciu o Twój główny cel, poziom wiedzy i plan dnia. Otrzymasz prywatne lekcje udzielane online za pomocą przyjaznego dla użytkownika czat wideo kiedy tylko będzie to dla Ciebie wygodne. Po prostu spróbuj i przekonaj się, jak skuteczna może być nauka niemieckiego online.

Znajdź teraz korepetytora z niemieckiego

Krok 2. Opanuj alfabet

Zacznij od przeanalizowania różnic między alfabetem niemieckim i angielskim. W rzeczywistości podobne samogłoski i spółgłoski brzmią inaczej w tych dwóch językach. Naucz się najpierw dźwięków, aby później móc uczyć się słów i wymawiać je poprawnie.

Alfabet można znaleźć alfabet online i usłyszeć prawidłową wymowę każdej litery. Szczególną uwagę należy zwrócić na litery z umlaut (Ä, Ö, Ü), ponieważ całkowicie zmienia ona sposób wymawiania danej litery.

Zwróć też uwagę, jak brzmią same samogłoski lub spółgłoski, ponieważ dwie samogłoski lub spółgłoski użyte jedna po drugiej mogą brzmieć inaczej niż każda z nich użyta osobno.

Krok 3. Naucz się najbardziej podstawowych słów

Aby rozpocząć naukę, a tym samym odbyć pierwszą podstawową rozmowę w języku niemieckim, naucz się kilku ważnych niemieckich powitań, takich jak:

 • Hallo! - Witaj!
 • Hallo! Wie geht's? - Witaj, jak się masz?
 • Guten Morgen! - Dzień dobry!
 • Guten Tag! - Dzień dobry!
 • Guten Abend! - Dobry wieczór!
 • Danke sehr! - Dziękuję bardzo!
 • Tschüss! Bis zum nächsten Mal. - Do widzenia! Do zobaczenia następnym razem.
 • Ich heiße [Name]. - Mam na imię [Imię].
 • Ich spreche nicht sehr gut Deutsch. - Nie mówię zbyt dobrze po niemiecku.

Stworzyliśmy listę 57 podstawowych wyrażeń niemieckich których chciałbyś się nauczyć. Wystarczy ją wydrukować, aby powtarzać słówka każdego dnia. Możesz również skorzystać z takich aplikacji, jak Duolingo lub Rosetta Stone aby regularnie uczyć się podstaw na swoim urządzeniu.

Krok 4. Naucz się najważniejszych rzeczowników, czasowników i przymiotników

Kiedy już zrozumiesz podstawowe zwroty w języku niemieckim, będziesz mógł z łatwością rozpocząć rozmowę z native speakerem. Jeśli jednak chcesz kontynuować rozmowę i dowiedzieć się czegoś więcej o rozmówcy, musisz znać kilka kluczowych niemieckich słów. Staraj się uczyć nowych słów w kontekście, tak abyś mógł je szybko zapamiętać. Aby było ciekawie, ucz się idiomów i slangu.

Krok 5. Zrozumieć gramatykę i strukturę zdania

Jeśli chodzi o nauka niemieckiego dla początkującychgramatyka będzie najtrudniejszą częścią. Nie ulega wątpliwości, że na początku część gramatyczna może być dość trudna. Jednak od zasad gramatyki niemieckiej nie ma prawie żadnych wyjątków, co ułatwia ich zapamiętanie.

A co z budową zdań? Strukturalnie język niemiecki jest bardzo podobny do angielskiego, więc zrozumienie zasad nie będzie tak trudne.

Krok 6. Stwórz wokół siebie mini-Niemcy

Nie trzeba mieszkać w Niemczech, aby zanurzyć się w języku niemieckim. Oto kilka praktycznych wskazówek i trików, które możesz wykorzystać, aby nauczyć się niemieckiego w zaciszu własnego domu:

 • Oglądaj niemieckie filmy i programy telewizyjne. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak mówić po niemieckumusisz najpierw nauczyć się słuchać. Jest to również przydatna metoda uczenia się nowych słówek w kontekście. Jako początkujący, oglądaj filmy z włączonymi napisami.
 • Słuchaj podcastów. Słuchanie niemieckich podcastów takich jak Warum Nicht, GermanPod101 czy CoffeeBreak jest doskonałym sposobem na naukę języka w podróży.
 • Oglądanie filmów edukacyjnych na YouTube. Znajdują się tam tysiące pomocnych filmów na każdym poziomie zaawansowania, które można wykorzystać do doskonalenia swoich umiejętności.
 • Czytaj książki. Zacznij od prostych książek, np. książki dla dzieciaby zapamiętać podstawowe słownictwo. Czytaj na głos, aby poprawić wymowę.
 • Nawiąż znajomość z niemieckojęzycznym przyjacielem. Nauka mówienia po niemiecku będzie znacznie szybsza, jeśli będziesz miał z kim ćwiczyć. Obecnie istnieją różne platformy internetowe, takie jak Preply dają uczącym się możliwość rozmowy z native speakerami. Warto spróbować! Poza tym możesz znaleźć w swoim mieście społeczność osób niemieckojęzycznych i zacząć chodzić do ich klubów mówienia.
 • Uczyń swój komputer wielojęzycznym. Otocz się językiem niemieckim, zmieniając język interfejsu na swoim komputerze. Jest to świetny sposób na naukę języka, który pomoże Ci uczyć się nowych słów dzień po dniu.
Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

Krótkie posłowie

Jak płynnie mówić po niemiecku? Zacznij ćwiczyć każdego dnia! Nawet jeśli jesteś początkujący, możesz zacząć uczyć się języka samodzielnie. Teraz masz już niezbędne narzędzia, aby opanować swoje umiejętności i jak najlepiej wykorzystać naukę niemieckiego. Aby jednak szybko robić postępy, możesz potrzebować wykwalifikowanej pomocy doświadczonego korepetytora.

Na stronie Preply enterprise możesz znaleźć korepetytora, który pomoże Ci w efektywnej nauce języka niemieckiego, w zależności od Twojego planu dnia i budżetu. Ucząc się z jednym z naszych ekspertów, będziesz mógł korzystać z lekcji indywidualnych poprzez Preply Space, czyli specjalny czat wideo. Każda lekcja online zostanie przygotowana zgodnie z Twoim poziomem zaawansowania i osobistymi preferencjami.

Znajdź korepetytora na naszej stronie internetowej i już dziś rozpocznij swoją przygodę z nauką niemieckiego!