Profesjonalny tłumacz

Nie wierzę w to! 5 zabaw w zgadywanie dla twojej klasy ELT

Ludzie lubią zgadywać. I lubią nakłaniać innych ludzi do zgadywania. Pomyśl o swoich własnych doświadczeniach. Przed ujawnieniem czegoś komuś, czy kiedykolwiek zaprosiłeś słuchacza do "zgadywania", podkręcając to, co masz zamiar ujawnić? I być może dałeś słuchaczowi kilka zgadywanek, zamieniając interakcję w rodzaj gry.

Zabawy w zgadywanie w mowie są jednym z głównych elementów lekcji ELT. Czasami używane jako rozgrzewki, wypełniacze, a nawet jako główne ćwiczenie mówienia, dodają element gry, zapewniają zadanie dla słuchacza, które zachęca go do słuchania i często pozwalają naszym uczniom mówić o sobie. W tym wpisie na blogu przyjrzymy się pięciu z nich.

1. Zgadnij kłamstwo

Bardzo proste. Pierwszego dnia semestru nauczyciel zapisuje na tablicy kilka zdań o sobie, z których jedno jest kłamstwem. Uczniowie zostają zaproszeni do rozmowy w parach, aby zdecydować, które z nich jest kłamstwem, a następnie klasa może zagłosować - nauczyciel może poprosić uczniów o uzasadnienie podczas głosowania. Można też pozwolić uczniom zadawać pytania dotyczące każdego ze zdań - zmuszając ich do wymyślania bardziej przekonujących kłamstw na poparcie swojego kłamstwa!

Oto mój przykład:

Lubię ścigać się na rowerze w górach Nie jem mięsa Ożeniłem się w Ávili

Jedną z opcji dla nauczyciela jest ujawnienie odpowiedzi na każde z tych pytań za pomocą zdjęć (moje są na dole tego wpisu). Zaletą tego rozwiązania jest to, że zdjęcia prawdopodobnie skłonią uczniów do zadania większej ilości pytań.

Następnie, oczywiście, uczniowie mogą powtórzyć to ćwiczenie w parach. Wprowadzenie obrazków wymaga nieco więcej przygotowań, ale nie wykluczałbym tego: obrazki te mogą być wykorzystane do innych celów.

Pamiętaj, że wszystkie zdania mogą być zbudowane według określonej struktury gramatycznej lub każde zdanie według innej struktury gramatycznej. Albo gramatyka może nie być twoim celem.

2. Zgadnij kłamstwo: konkurencyjne połączenie

Zamiast pracować w parach, uczniowie wstają i poruszają się po klasie, rozmawiając z jak największą liczbą uczniów. Odczytują swoje zdania, a partner zgaduje, które z nich jest prawdziwe (poprzez sformułowanie pytania - "Czy jesz mięso?"). Jeśli zgadną za pierwszym razem, otrzymują trzy punkty, za drugim - dwa punkty, za trzecim - jeden punkt (jeśli masz tylko trzy zdania, musisz oczywiście zadać tylko dwa pytania - jest to powód, by dodać więcej zdań). Następnie zamieńcie się rolami, zanotujcie punkty i znajdźcie kogoś innego, z kim będziecie mogli porozmawiać. Dostaniesz więcej punktów, jeśli zgadniesz za pierwszym razem, ale także jeśli porozmawiasz z większą liczbą osób - powód do mówienia. Nauczyciel również powinien grać, mieszając się z uczniami.

Po raz kolejny można wprowadzić zasadę, że uczniowie mogą zadać pytanie (lub dwa) na temat każdego stwierdzenia, zanim zdecydują, które z nich jest kłamstwem.

3. Odgadnij kłamstwo: zespoły.

Podziel klasę na dwa zespoły. Każdy uczeń pisze kilka prawdziwych zdań o sobie i kilka kłamliwych (więcej, żeby gra trwała dłużej). Drużyny ustawiają się naprzeciwko siebie. Każdy uczeń z drużyny A odczytuje prawdziwe zdanie, z wyjątkiem jednego ucznia, który odczytuje kłamstwo (wyznaczone przez nauczyciela lub ustalone w grupie (bez wiedzy drugiej grupy!) ). Druga grupa zgaduje, który z nich kłamał i jeśli zgadnie dobrze, dostaje punkt. Następnie zamieńcie się drużynami. credit - Alyssa Alexander]

4. Czyja to historia?

Podziel uczniów na grupy trzyosobowe. Zadaj im pytanie, na które będą odpowiadać na zmianę (daj im kilka minut na przygotowanie się), na przykład: "Co robiłeś ostatniego lata?", "Opowiedz nam o tym, kiedy przytrafiło ci się coś wstydliwego" lub podobne. Następnie wybierają historię, która najbardziej im się podoba, a dwóch uczniów, do których ta historia nie należy, uczy się jej. Wszyscy trzej uczniowie opowiadają historię przed klasą. Pozostali uczniowie zgadują, do kogo naprawdę należy historia i mogą zadawać pytania, które pomogą im to ustalić.

5. 5. Plecy do tyłu z twistem

Back to back" to klasyczne ćwiczenie wideo, w którym jeden z uczniów ogląda film i opowiada akcję uczniowi, który nie widzi ekranu. Ale może potrzeba tu czegoś więcej. Dodajmy warunek, że uczeń opowiadający musi powiedzieć kłamstwo, następnie uczeń słuchający ogląda klip i próbuje je wykryć. Potem się zamieniają.

Kilka uwag:

Uczniowie muszą wiedzieć, jak długo będą prowadzić narrację, aby mieć pewność, że zmieszczą się z kłamstwem (30 sekund działa dobrze, ale to zależy od poziomu ucznia / filmu).

Opowiadanie w czasie rzeczywistym jest trudne! Aby uczynić to zadanie bardziej przystępnym dla uczniów, spróbuj:

• Wybierz film, w którym akcja zmienia się powoli, lub spowolnij film.
  • Pozwól uczestnikom zobaczyć klip zanim będą musieli go opowiedzieć.
  • Zamiast opowiadać, uczniowie mówią trzy rzeczy o filmie po jego obejrzeniu: jedna z nich jest prawdziwa.