Profesjonalny tłumacz

Wybór odpowiedniego tłumacza

Zdecydowanie się na pomoc właściwego tłumacza ma ogromne znaczenie, albowiem będzie miało to kluczowy wpływ na efekt końcowy konkretnego tłumaczenia. Jest to równie ważne, co dobór odpowiedniego współpracownika w biznesie, a nawet właściwej osoby w życiu prywatnym.

W przypadku języka niemieckiego jest to szczególnie ważne, ponieważ mechaniczne przełożenie tekstu to zdecydowanie za mało. Konieczne jest zadbanie o odpowiedni wydźwięk tekstu, często także o nacechowanie go emocjami lub po prostu zadbanie o to, by taki tekst dobrze brzmiał w języku docelowym.

Cechy dobrego tłumacza języka niemieckiego

Zazwyczaj poszukiwania profesjonalnego tłumacza opiera się o 5 wytycznych:

• Doświadczenie;

• Zaangażowanie w pracę i właściwą wycenę zaangażowania;

• Jakość tłumaczenia z i na język niemiecki rozumiana jako dobór odpowiednich, naturalnie brzmiących słów i fraz;

• Wiedza oraz komunikatywność tłumacza, która pozwoli wiedzę zaprezentować;

• Kreatywność umożliwiająca budowanie tekstów przyjemnych do czytania.

Profesjonalny tłumacz

Są to oczywiście tylko cechy najważniejsze, które jak przy każdym projekcie zazwyczaj nie dają się maksymalizować równocześnie. Trzeba wśród nich wskazać swoje priorytety i dobrać je do odpowiedniego tekstu. Teksty techniczne na pewno nie muszą być kwieciste, a drobne przekłamania w eseistyce są akceptowalne przy porywających tekstach.

Biuro czy freelancer?

Zazwyczaj korzystanie z indywidualnych tłumaczy dla małych zleceń jest lepsze, ponieważ teksty nie przechodzą wtedy procesów formalnych, które wydłużają czas zlecenia. Tłumaczenia są też wtedy tańsze. Freelancerzy często jednak nie wystawiają faktur VAT, a do tego nie można oczekiwać, że mały, jednoosobowy podmiot poradzi sobie z dużym nawałem pracy. Wystarczy choroba takiego tłumacza i nagle wszystko staje. W takich wypadkach znacznie lepiej mieć do dyspozycji biuro, które będzie działało niezależnie od sytuacji pojedynczych osób.

Warto jest nawiązać współpracę z freelancerem, jeśli prowadzi się małą firmę. Taka osoba jest wtedy konsultantem i jest dyspozycyjna. Można do niej zadzwonić, porozmawiać, dobrze poznać i zwyczajnie nawiązać relacje partnerskie umożliwiające przekształcenie współpracy w system bardziej partnerski niż merkantylny.